Summer League Action Hots Up

Red Dragon Darts Logo

The Sheldon and District Summer League have officially played their final week of fixtures but with quite a number of games still to be played only one of the four group titles has been decided.

Group two where leaders Sheldon Dukes took on second placed Brian’s Flights, the 4-4 draw enough to give the Dukes the title as with thirteen points they have completed their programme and although Brian’s Flights still have a game to play they are three short of the champions and will finish as runners-up. 

In group one leaders Highwood had a convincing 6-2 win at Yardley Ex Colts, they now have thirteen points and still have two games to play. Second placed Langley Arrows are on the same thirteen points but with one to play after they also won 6-2 in their latest fixture at Willclare Sports and Social.

Kingshurst Labour Club completed their fixtures in group three with a 5-2 home win over Sheldon Marlborough Ridge to keep them in pole position with fifteen points one more than their nearest rivals Trident Spears whose 5-3 win at Langley Flights leaves them one point short of Kingshurst but with one more game to play.

Just one point separates the top two teams in group four Banbury Club are top of the table with twelve points and Smithswood Social Club second with eleven points, both teams have one more game to play and that game is against each other which will decide who will become champions and who will finish as runners-up.

There will be some very tense and exciting games to be rearranged and played in the league.

Full Results: Game 10: Group One: Willclare Sports and Social 2 Langley Arrows 6 (Lee Nixon 180, Paul Nixon 180, Richard Mills 154f), Yarley Ex Colts 2 Highwood 6, Raven Arrows 4 The Dingle 4 (Colin Mace 13 darts game), Group Two:- Shirley Misfits 3 Maggies 5, Brian’s Flights 4 (Simon Moran 120f) Sheldon Dukes 4 (Lee Molyneux 180, Alex Edwards 180), Group Three:- Kingshurst Labour Club 5 Sheldon Marlborough Ridge 3, The Bell Inn 6 (Chris Shipman 109f) Lyndon Old Boys 2, Langley Flights 3 Trident Spears 5 (Tom Cupkovic 180), Group Four:- Smithswood Social Club 7 The Raven 1, Sheldon Marlborough Flights 4 Moseley Rugby Club 4.

———————————

It was League Cup week in the Harborne and District League and what a high scoring week it was with no fewer than nine maximums scored in the round with Copper Fox ‘M’ player G.Dews hitting two and his team mate D.Kent getting one. There was also a top score for M.Simmonds (Weoley Castle WMC), F.Johnson (Smethwick Cricket Club), M.Hamilton (Copper Fox ‘R’), R.Hosey, S.Jones and C.Airey (Northfield Conservative Club), plus there was a 160 game shot from Smethwick Cricket Club’s M.Collins and E.Simpson (Copper Fox) had top scores of 7×100,114.

Teams winning through to the next round were Avenue Social, Smethwick Cricket Club, Copper Fox ‘R’, Copper Fox ‘M’ and Northfield Conservative Club.

Full Results: League Cup:- Weoley Castle WMC 3 (S.Joyce 2×100, M.Simmonds 100,125,180, M.Bolton 100,112, P.Coombes 100,125, M.Warr 100) Avenue Social 4 (M.Gilliland 121,125, T.Williams 121, L.Grant 140), Quinton RBL 1 (A.Gibbs 140, D.McConomy 4×100, P.Stokes 100, C.Millward 100,140, D.Windsor 100) Smethwick Cricket Club 6 (A.Bomber 100, M.Collins 3×100,160f, P.Brookes 2×100,140, V.Gould 125,2×140, M.Smith 2×100,2×125, F.Johnson 125,116f,180, C.Davenport 3×100,115), Cock Inn 1 (L.Fox 125,3×140, A.Underwood 140, N.Hurst 2×140, A.Vaughan 125, Joe Fox 100, K.Vaughan 100,140) Copper Fox ‘R’ 6 (E.Simpson 7×100,114, M.Hamilton 128,180, J.Hykin 2×100,140, A.Hykin 3×100,2×140, T.Hamilton 2×100,114, N.Porter 3×100, J.Good 100), The Mill 0 (J.Perry 3100,124, A.Gough 100, J.Rogers 100) Copper Fox ‘M’ 7 (K.Jukes 100,140, T.Collier 3×100, D.Kent 100,180, G.Dews 125,140,2×180, A.Harvey 2×100,135, N.Steventon 2×100,140, K.Bedder 100,140), Northfield Conservative Club 4 (R.Hosey 102,105,137,120f,180, T.Shipley 100,140, T.Garfield 5×100,140, D.Hill 4×100,135,2×140, S.Jones 2×100,140,180, C.Airey 128,180, S.Cartwright 140) Northfield Town 3 (A.Savage 3×100,135,140, D.Hopkins 3×100, R.Needham 3×100,125,140, G.Webb 121, M.Hopkins 5×100, A.Faulkner 3×100,140).

———————————

Tyseley Bears had their fixture with Moseley Arms cancelled in the Camp Hill League and as a result lose the number one spot to Tyseley WMC who won 5-2 at Cotterills Lane EBAHA Club to put them top by one leg of average over the Bears. Third placed Erdington Nomads are two points behind the leading duo after they handed out a 7-0 whitewash to their hosts Sedgemere Devils.

Full Results: Week 4: Peaky Blinder 3 Clumsy Swan 4, Sedgemere Devil’s 0 Erdington Nomads 7, Cotterills Lane EBAHA Club 2 Tyseley WMC 5, Tyseley Bears v Moseley Arms was cancelled.

———————————

For the South West Birmingham Clubs League it was cup week, first the semi-finals of the Bob Price Trophy in which Longbridge United won 13-8 against Stirchley United and West Heath CEM set up a final between the league’s top two sides in the singles league when they won 16-5 against Quarry Club.

It was quarter-finals for the Consolation Cup, the only surprise possibly the 12-9 success by Northfield Conservative over Avenue Social. The other results saw Perfection win 15-6 against Kings Norton Ex Service, Bournbrook gain a close 11-10 win over Northfield Town and Stichley Flights beat Moseley All Services 14-7.

Full Results: Bob Price Trophy: Semi-Finals: Quarry Club 5 West Heath CEM 16, Longbridge United 13 Stirchley United 8, Consolation Cup: Quarter-Finals:- Perfection 15 Kings Norton Ex Service 6, Northfield Conservative 12 Avenue Social 9, Bournbrook 11 Northfield Town 10, Moseley All Services 7 Stirchley Flights 14.

Catch up on the summer’s activity in the latest digital Darts World Extra 11

Highcroft Hotdogs kept their title aspirations on track for the division one title in the Sutton and District Summer League with a 7-2 win at The Nomads, the win keeps the Hotdogs top of the table with a slender two legs of average lead on second placed Bishop Vesey who went one better with an 8-1 home win over Old Horns Arrows. Old Horns Lions are third and just two points behind the leading duo after their close 5-4 home win over Old Oscott Arrows.

In division two leaders Scott Armers suffered their first defeat of the campaign’s seven games so far and it was somewhat of a shock defeat as they lost 5-4 at home to Sutton Sharks who with six points are six short of their opponents, they are only three places off the foot of the table. The defeat reduces Armers lead to just two points over second placed Charley’s Flights who after their 6-3 win at St Tom Cats still have a game in hand on the leaders.

Full Results: Game 7:

Division One: Bishop Vesey 8 (Dave Walton 140,157f, Mark Wild 100b,120b,126, Chris Sammons 140,121, Stuart Abbott 120b, Nigel Smallwood 115b,140) Old Horns Arrows 1 (Craig Turner 100,105, Marc Pearce 2×100,101b, Jack Mahon 108b,100, Neil Goldie 100,119f), Old Horns Lions 5 (J.Cusack 120b, Barrie Linnecor 100, Barry Stephens 100, Fred Naylor 101b, Andy Kimberley 100) Old Oscott Arrows 4 (Dave Page 105, Mark Page 118, Mick Maher 123,112b, Phil Locke 140,100), Aston Manor CC Flights 2 (Alan Whitehouse 100, Gary Bushell 140, Ian Lloyd 121) Red Lion 7 (Ryan Lowe 120b,100, Jimmy Collins 100, Dane Vickers 104,100), The Nomads 2 (Tony Colley 2×100,100b, R.O’Brien 100, C.Martin 100, Chris Hill 120b, Brendan Lysaght 121,140) Highcroft Hotdogs 7 (Dave Jarvis jnr 140, Simon Shorthouse 180, Leigh Dells 100), Walmley CSC Flights 4 (Rich Smith 100, Kriss Green 2×100, Jake Liggins 117, Greg Gaughan 132b,128) Heartlands 5 (Matthew Cain 100, Steven Cain 138, George Drennan 100, Alex Downes 100).

Division Two:- Erdington Arrows 5 (Mark Phillips 100, Martin Edwards 100b, Harry Sadler 100,137) Plough and Arrows 4 (Adam Humphriss 100, Dan Hughes 105b,100, Reece Davies 140, Roxy Bennett 100,123), St Tom Cats 3 Charley’s Flights 6 (Kevin Hewings 100, Martin Mills 125,2×140, Adam Gough 121, Ray Franks 2×100), Pint Pot Flights 5 (Martin Phillips 100, Pete Smith 105b, Mick Bagnall 3×100) Rosey Mac’s 4 (Steven Wintle 128), The Scott Armers 4 (Ollie Day 114,100, Mark Felkin 100b, Owen Carroll 100, Shane Kelly 100) Sutton Sharks 5 (Michael Taylor 140, Chris Gardener 140,100b, Jason Meadows 102).

———————————

The Stourbridge and District Monday Night League staged the quarter-finals of their League Cup which produced possibly just the one surprising result and that was the 5-2 win by The Princess over Cross (Oldswinford) as The Princess are fifth in the league having lost nine games and Cross are second having lost just one of their thirty-four games. League leaders Old Liberal Club beat third in the league Ten Arches 6-1 while there was a 4-3 win for Cottage over Gate Hangs Well and a 4-2 result for Netherton Conservative Club against Seven Stars.

Full Results: League Cup: Quarter-Finals: Seven Stars 2 Netherton Conservative Club 4, Gate Hangs Well 3 Cottage 4, Old Liberal Club 6 Ten Arches 1, Cross (Oldswinford) 2 The Princess 5.

———————————

Leaders of the Hilltop Friendly Tuesday Night League Allen’s ‘A’ had a bye this week, nevertheless they held on to pole position with 38 points from 21 games. Second in the league Vine ‘A’ were involved in a local derby with their ‘B’ team and beat them 7-0 to keep within six points of Allen’s A’. A further two points adrift with 30 points is third placed Cottage Spring who beat their hosts Albion 6-1.

Full Results: Week 25: Vine ‘A’ 7 Vine ‘B’ 0, Albion 1 Cottage Spring 6, Horseley Tavern 2 Waggon and Horses 5, Tamebridge 3 Ivy Bush 4, Allen’s Bar ‘A’ and Sow and Pigs had a bye.

———————————

The results for game eighteen on the Kings Norton League had no effect on the league table whatsoever with leaders Northfield holding on to the number one spot with a 5-2 win at Rubery Social Club, however they have had their average lead reduced as second placed Copper Fox won 6-1 at home against Thurlestone and being on the same 30 pointswith a game in hand they could overtake Northfield. There is a four point’s gap to third placed Bourneville who kept the deficit at four points with a 6-1 home win over Coppice.

There were 180 scores this week for both J.Ford (Rubery Social Club) and P.Nevin (Bournebrook).

Full Results: Game 18: Copper Fox 6 (E.Simpson 4×100,125, D.Marsh 100,3×140, G.Dews 100,125,135, K.Bedder 100, T.Hamilton 100, D.McConomy 100, M.Hamilton 125,139,140, R.Mann 140) Thurlestone 1 (T.Garfield 4×100, R.Waldron 3×100,131, B.Andrews 100, J.Downer 123), Rubery Social Club 2 (A.Faulkner 2×100,140, M.Cormell 100, J.Ford 100,180, J.O’Neill 102,123,140) Northfield 5 (L.Allen 123, A.Busby 3×100,120,2×140, M.Lloyd 2×100,120, D.Hopkins 2×100,2×121, R.Broadhurst 140, M.Hopkins 100,107f,128,140), Grant Arms 4 (A.McGowan 140, A.Dewsbury 120, P.Taylor 123, N.Smith 100,171, M.Davies 100,117, P.Smith 125) Longbridge 3 (J.Woodward 100, N.Mellors 100, S.Facey 100, A.Burbridge 121), Cock Inn 4 (P.Hughes 2×100,2×140, L.Fox 100,125,140, A.Vaughan 5×100,140, K.Vaughan 105,134) Kings Norton Flights 3 (M.Heath 2×100, P.Lilley 100, M.Hanley 125, C.Rigby 2×100, M.Fisher 101, L.Rooney 136, G.Lee 101), Bournevrook 6 (M.Welsh 100,111, T.Cullen 100,140,174, T.Jeffs 2×100,121,140, K.Mason 2×100,140, D.Collins 3×100,140, C.Smith 100,140, P.Nevin 180, D.Smith 140) Coppice 1 (B.Heath 100,118,2×140, A.Ward 100,140, A.Chidley 2×100, A.Cotter 100, R.Packer 2×100, A.Phillips 120).

———————————

A 6-3 win at Plough and Harrow has seen Bell increase their lead to four points in the Rowley Monday Night League as second placed White Swan lost their home tie with fifth in the league Windmills End 5-4. An 8-1 home win over Waterfall has seen third placed Gate Hangs Well reduce the arrears on White Swan to just two points.

Full Results: Week 23: White Swan 4 Windmills End 5, Gate Hangs Well 8 Waterfall 1, Tividale FC 4 (Jason Tart 9 darts game) Romsley Cricket Club 5, Huntingtree 2 Whiteheath Tavern 7 (Martin Crumpton 180), Hill and Cakemore Ex Servicemen’s Club 6 (Mark Jones 160b) Loyal Lodge 3, Rowley Labour Club 5 Spring Meadow 4, Plough and Harrow 3 Bell 6, Wonder 6 Rowley Bar and Grill 3.

———————————

The only change in the top eight places in the Stourbridge and District Wednesday Night League was Cottage Spring dropping one place to fourth after they lost 6-1 at home against leaders Old Liberal Club ‘A’ and Bird in Hand ‘E’ moving up one place to third after their 6-1 win at home against Fox Inn (Lye).

Cottage and Bird in hand ‘E’ are on 24 points, eight points off the top of the table with second placed Hollybush two points short of the leaders after they won 6-1 at Stourbridge FC.

Full Results: Game 16:- Kings Head 5 Wheatsheaf 2, Cottage 1 Old Liberal Club ‘A’ 6, Netherton Conservative Club 2 Dudley Sports 5, Ashwood 3 Garibaldi 4, Bird in Hand ‘E’ 6 Fox Inn (Lye) 1, Stourbridge FC 1 Hollybush 6, Woodman 0 Brickmakers Arms 7, Old Liberal Club ‘B’ 3 Shovel 4.

Only two players in the to six of the Ashwood Premier League played in week 30, John Green beat Jake Robinson and Chris Fox 4-3 to return to the top of the table with 295 points and the only other player to play was Josh Pickett who moves up two places to third after he beat Tony Bennett 6-1and Sam Aitkens 4-3 to give him 280 points.

Full Results: Week 30: Alan Bate 6 Andy Vellender 1, Mitch Pickett 5 Jack Pritchard 2, Rob Pierce 5 Carl Hipkiss 2, Kevin Harris 5 Ash Marson 2, Sam Aitkens 4 Neil Murphy 3, Jake Robinson 5 Matt Davies 2, Josh Pickett 6 Tony Bennett 1, Alan Bate 6 Paul Pollard 1, Rob Pierce 6 Jayden Harper 1, Martyn Harper 5 Wozza Pritchard 2, John Green 4 Jake Robinson 3, Alan Bate 6 Wozza Pritchard 1, Neil Murphy 5 Carl Hipkiss 2, Kevin Harris 7 Matt Davies 0, Josh Pickett 4 Sam Aitkens 3, Jack Pritchard 6 Ash Marson 1, Chris Manoila 6 Mitch Pickett 1, Martyn Harper 6 Chris Eacock 1, Mitch Pickett 7 Tony Bennett 0, John Green 4 Chris Fox 3, Andy Vellender 5 Rob Pierce 2, Chris Manoila 7 Chris Eacock 0, Wozza Pritchard 4 Paul Pollard 3, Jayden Harper 7 Craig Lowin 0, Martyn Harper 7 Paul Pollard 0, Andy Vellender 4 Matt Davies 3, Craig Lowin 6 Ash Marson 1.

———————————

Just the one result for the Black Country Men’s Super League this week which saw Gilbert’s Bar ‘B’ win 4-1 against Allen’s Bar ‘A’ to top the table with 52 points.

Full Results: Game 16:- Gilbert’s Bar ‘B’ 4 Allen’s Bar ‘A’ 1.

———————————

Dan Nichills holds on to pole position in the Black Country Thursday Night League his respective 7-1 and 8-0 wins over Mark Jones and Alex mason taking his points to 104. Second placed Mark Jones had an 8-0 win against Danny Bridgwood to put him on the same 104 points but from one more game than Nicholls.

Full Results: Week 7: Danny Bridgwood 4 Sarah Jane Parker 4, Conor Dowling 7 Alex Mason 1, Mark Jones 8 Danny Bridgwood 0, Danny Nicholls 7 Mark Jones 1, Conor Dowling 5 Sarah Jane Parker 3, Danny Nicholls 8 Alex Mason 0.

———————————

A 4-1 home win for Dog and Partridge over Gilbert’s Bar ‘D’ keeps them top of the West Midlands Men’s Super League with 130 points from 23 games, second placed Kings Head ‘A’ lost 3-2 at Corpus Christi and go seven points short of the leaders.

Full Results: Week 27: Gilbert’s Bar ‘B’ 4 Chase Social 1, Bridgetown Social 4 Gilbert’s Bar ‘D’ 1, ECC 3 Gilbert’s Bar ‘A’ 2, Kings Head ‘B’ 3 Staffordshire Knot 2, Dog and Partridge 4 Gilbert’s Bar ‘C’ 1, Corpus Christi 3 Kings Head ‘A’ 2.

———————————

7-1 wins over Jon Blakemore and Steve Lynch keep Scott Baker top of division one in the Gilbert’s Bar Monday Night Singles League while Jason Hough added and 8-0 win over Max Law to keep him top of division two. Division three leader Alan Melling had a somewhat modest 5-3 win against Thomas Hollowood but has a more than comfortable 31 points lead over his nearest rival Robert Harris.

Full Results: Game 25: Phil Clarke 4 Ian Stanton 4, Paul Price 4 Martin Price 4, Scott Baker 7 Jon Blakemore 1, Martin Angell 4 John Simms 4, Phil Clarke 2 Martin Price 6, Scott Baker 7 Steve Lynch 1, Paul Price 5 Ian Stanton 3, Jon Williams 3 Clark Cook 5, Jason Hough 8 Max Law 0, Baljinder Gill 2 Keith Hollowood 6, Neville Quinton 6 Chris Hill 2, Jon Williams 5 Max Law 3, Eddie Gripton 2 Warren Bower 6, Thomas Hollowood 3 Alan Melling 5, Michele Pritchard 5 Sandra Beardsmore 3, Alex Bryant 0 Artur Lubkowski 8, Sara Emma Jones 3 Joe Bartolo 5, Andy Poole 1 Robert Harris 7, Artur Lubkowski 7 Andy Poole 1.

———————————

A 4-3 home defeat at the hands of the Dog and Partridge team has seen ECC ‘A’ lose the top spot and drop to third in the Wolverhampton Tuesday Night League, Gilbert’s Bar ‘B’ who won their game at Ring of Bells 4-3 replace them in pole position. Second placed Woodfield had a convincing 7-0 win at Corpus Christi, all of the top three teams are on 32 points.

Full Results: Game 18: Singles Division: Corpus Christi ‘B’ 0 Woodfield 7, ECC ‘A’ 3 Dog and Partridge 4, Gilbert’s Bar ‘A’ 5 Corpus Christi ‘A’ 2, Railway 5 ECC ‘B’ 2, Ring of Bells 3 Gilbert’s Bar ‘B’ 4, Wednesfield Legion 3 Three Crowns 4, Doubles Division:- Corpus Christi ‘B’ 2 Woodfield 1, ECC ‘A’ 3 Dog and Partridge 0, Gilbert’s Bar ‘A’ 3 Corpus Christi ‘A’ 0, Railway 2 ECC ‘B’ 1, Ring of Bells 3 Gilbert’s Bar ‘B’ 0, Wednesfield Legion 2 Three Crowns 1.

———————————

I received some sad news this week when hearing of the passing of Jack Pearson.

Jack for many years provided me with regular weekly results for both the Brierley Hill Monday and Friday Night Leagues. He will be sadly missed by players and officials of the two league plus all who knew him.

Condolences and deepest sympathies go to Jack’s family.

Rest in Peace Jack.

————-ENDS——————-

Alan Towe writes with he support of Red Dragon Darts

Images: AIM180

Grab a  50th Anniversary Darts World package 581 here or the most recent print Issue 583 here :

The Darts World 50 limited edition dart set is available to order (Here) in your choice of pack/bundle.

Also Available Free: Darts World Extra 11 – Summer Special

Darts World Magazine‘s fantastic value bundles:
Subscribe or purchase your copy







spot_img
spot_img
spot_img

Latest articles

Newsletter Signup

Related articles

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here