Unbeaten Runs Continue In Midlands Leagues

Red Dragon Darts Logo

Northfield Conservative Club took their unbeaten run to six games in the Harborne and District League with a convincing 7-2 win in a very high-scoring game over local rivals and fourth in the league Northfield Town. Second placed Copper Fox ‘R’ remain two points behind the leaders after they won 5-4 at Smethwick Cricket Club. After the top two teams comes Copper Fox ‘M’, Northfield Town and Cock Inn all on eight points from their six games, Copper Fox ‘M’ winning 8-1 at home against Lion Bar while Cock Inn had a 6-3 home win over Kings Norton Ex Serviceman’s Club. Biggest win of the week went to Avenue Social who handed their hosts Windsor a 9-0 whitewash.     

This week produced a feast of maximum scores, no fewer than ten with M.Perkins (Smethwick Cricket Club) and R.Hosey (Northfield Conservative Club both recording two. There was one each for A.Bomber (Smethwick Cricket Club), J.Hykin (Copper Fox ‘R’), D.Kent (Copper Fox ‘M’), D.McConomy (Lion Bar), T.Garfield (Northfield Conservative Club) and J.Needham ( Northfield Town).

Full Results: Game 6: Smethwick Cricket Club 4 (F.Johnson 100, A.Bomber 2×100,138,140,180,14 darts game, M.Collins 100, P.Brookes 3×100, V.Gould 100,140, M.Perkins 4×100, M.Smith 100,131, M.Perkins 2×180, A.Johnson 2×100,125) Copper Fox ‘R’ 5 (E.Simpson 122,140, J.Hykin 100,104,121,2×125,140,180, A.Hykin 2×100,134,2×140, T.Hamilton 121,125,138, N.Porter 2×100,140, R.Mann 2×100,140, T.Hykin 140, J.Good 100), Copper Fox ‘M’ 8 (K.Jukes 2×100, D.Kent 100,180, J.Downer 100,140, G.Dews 2×100,100f, K.Bedder 2×100,2×140, M.Davies 2×100, J.Loughran 100) Lion Bar 1 (D.Windsor 100, D.McConomy 2×100,140, D.McConomy 180), Cock Inn 6 (N.Hurst 2×100,140, L.Fox 2×100,120, Joe Fox 115,135, A.Vaughan 140, S.Denton 3×100,116, R.Allcott 100,128) Kings Norton Ex Serviceman’s Club 3 (A.Reynolds 140, N.Reynolds 100, A.Fenton 3×100), Northfield Conservative Club 7 (R.Hosey 2×100,140,2×180, T.Garfield 100,134,2×140,180, D.Hill 3×100,135,140, M.Lloyd 123,140, T.Shipley 100, S.Cartwright 100,125,140, W.Marshall 100,115, T.Garfield 102f) Northfield Town 2 (L.Allen 100,125,134, L.Fowler 100,118,118f,136,15 darts game, N.Steventon 2×100,140, A.Faulkner 2×140, R.Needham 100,123, J.Evetts 100,120, J.Needham 100,2×134,180, N.Proctor 100), Windsor 0 (S.Hopkins 101) Avenue Social 9 (A.Girling 125, M.Gilliland 100,110, E.Spencer 140, V.Gilliland 100,125, J.Taylor 100, S.Gilliland 100,119f, C.Morgan 100, P.Gilliland 112), The Mill 6 (D.Davy 100,120, A.Beagrie 100,125,135,140,18 darts game, T.Goulding 140, J.Goulding 2×100,120) Weoley Castle WMC 3 (S.Joyce 100,121, M.Warr 2×100,140, A.Heath 120, M.Bolton 3×100,140, D.Cornwell 100,101).

With eight of the scheduled twenty-six fixtures played in the Kings Norton League only average separates the top two teams, a 7-0 home win over Kings Norton Ex Serviceman’s Club keeps Northfield top of the table with a four legs of average lead over second placed Copper Fox who had a 5-2 win away to Rubery Social Club. Third in the league Thurlestone are only two points behind the leading pair, they had a 6-1 win at Dingle to keep them two points to the good on Bournebrook, Coppice, Rubery Social Club, Stirchley and Cock Inn.

Top individual performances this week were supplied by M.Welsh (Stirchley) and J.Hykin (Copper Fox) who both hit a maximum while A.Busby (Northfield) hit two. Northfield’s N.Steventon had a 160 break.

Full Results: Game 7: Copper Fox 7 (E.Simpson 125,140,8 darts game, N.Porter 100, G.Dews 122, D.McConomy 101b, K.Bedder 100b,115b) Longbridge 0 (C.Evans 125, N.Mellors 100, A.Burbridge 120), Perfection 2 (N.Smith 100, S.Campbell 114) Rubery Social Club 5 (J.Higgins 100, A.Faulkner 100, J.Grainger 100), Bourneville 6 (M.Collins 2×100, A.Deeley 3×100, P.Garvey 2×100, D.Murray 100,146f) Kings Norton Flights 1 (R.Fisher 100b, A.Fenton 100, R.Foxhall 100, D.Willis 117, J.Senior 128, J.Fisher 125, M.Hanley 113), Cock Inn 3 (P.Hughes 100,105b, L.Fox 2×100,11 darts game, S.Cartwright 117, Joe Fox 2×100, N.Hurst 120, R.Allcott 100) Bournebrook 4 (T.Cullen 100,102f, C.Ryan 100, M.Bathurst 125, T.Bathurst 133, J.Stringer 100), Coppice 4 (A.Ward 100, B.Heath 100, M.Mooney 100, J.Garghan 100b) Northfield 3 (L.Allen 100,117f,2×140,9 darts game, M.Lloyd 121, A.Busby 133, R.Hitchmough 100, M.Hopkins 100, N.Steventon 130, P.Draper 100, N.Proctor 101), Kings Norton Ex Serviceman’s Club 2 (D.Witcombe 125,135, C.Davenport 140, T.Shaw 102,140, S.Corbett 100,140, M.Bandy 105, M.Cushing 100) Stirchley 5 (L.Rooney 103b,121, M.Welsh 100b,120b,123,180, T.Moore 100, L.Little 100, K.Underhill 100), Dingle 1 (A.Poolton 112, M.Poolton 132, T.Walton 101, S.Poolton 100, C.Richards 118b) Thurlestone 6 (T.Garfield 105, N.Watts 105b, R.Waldron 109f, A.Savage 125,156b, C.Taylor 100), Game 8:- Kings Norton Flights 2 (R.Fisher 105b, A.Fenton 100,121, R.Foxhall 100, S.Tonks 100) Coppice 5 (A.Aindow 116, A.Ward 105b, M.Mooney 100,105f, A.Cotter 100), Longbridge 5 (R.Stacey 121, R.Broadhurst 100,116, J.Taylor 118, C.Evans 140, J.Wood 100, N.Mellors 100) Dingle 2 (A.O’Sullivan 100, A.Poolton 140, O.Fallon 140), Northfield 7 (L.Allen 120, A.Busby 100b,134,2×180, R.Hitchmough 117, N.Steventon 160b,9 darts game) Kings Norton Ex Serviceman’s Club 0 (T.Shaw 121), Thurlestone 4 (T.Garfield 2×100, J.Downer 100, R.Waldron 108b, B. Andrews 113,118) Bournebrook 3 (C.Smith 100, D.Collins 109b,122,125, T.Cullen 140, K.Mason 100b,135, C.Ryan 108f, M.Bathurst 121, T.Bathurst 140), Stirchley 6 (L.Rooney 100, M.Welsh 3×100, T.Moore 100, T.Atkins 100b,106f, S.Lilley 100, L.Little 100, M.Welsh 180) Cock Inn 1 (P.Hughes 100,100b, 120b,140, S.Cartwright 101b, Joe Fox 100, R.Allcott 2×100), Perfection 0 (N.Smith 100, P.Smith 100b) Bourneville 7 (G.Carver 118f,10 darts game, P.Smith 100f,142b,177,9 darts game, D.Murray 121, G.Bailles 118,10 darts game, P.Garvey 106b, A.Bailles 109f, J.Garvey 140, A.Deeley 100), Rubery Social Club 2 (J.Higgins 100, R.Higgins 2×100,100b,125, J.O’Neill 100,106f, A.Faulkner 100, J.Grainger 100) Copper Fox 5 (E.Simpson 2×100,100b, D.Marsh 2×100, A.Harvey 100, D.McConomy 100, J.Hykin 100,140, D.Marsh 104f, J.Hykin 180).

With fixtures now running out in the Sheldon and District Winter League Langley Arrows have what appears to be a possible title clinching lead of four points in the premier league over their nearest rivals Sheldon Marlborough Arrows. In the latest round of fixtures Langley Arrows won 5-4 against Langley Flights while Sheldon Marlborough Arrows were 6-3 winners at Sheldon Dukes. Dingle’s John Smyth hit a 180 in his team’s 5-4 win at Highwood.

Currently in division one the top two teams Brian’s Flights and Willclare Sports and Social are both on twenty-two points, however Brian’s Flights have two games in hand. Third placed Trident Spears won 7-2 against Iron Horse Rebels to leave them just two points short of Willclare with a game in hand.

There is a similar situation at the top of division two with leaders Sheldon Marlborough Ridge and second placed Hornet both on sixteen points with Hornet having played one game more than Ridge.   

Full Results: Week 14: Premier League: Sheldon Dukes 3 Sheldon Marlborough Arrows 6 (Neil Parsonage 128f), Highwood 4 The Dingle 5 (John Smyth 180), Langley Arrows 5 Langley Flights 4 (Darren Tudor 9 darts game), The Banbury Club 5 Yardley Ex Colts 4, Raven Arrows had a bye, Division One:- Hollywood Social Club 5 Kingshurst Labour Club 4 (Stephen Shepherd 116f,9 darts game), Willclare Sports and Social Club 5 Shirley Misfits 4, Trident Spears 7 (Preston Cuplovic 116f) Iron Horse Rebels 2, Smithswood Social Club 8 The Bell Inn 1, Maggies v Brian’s Flights a late result, Division Two:- Moseley Rugby Club 6 (Danny Smith 10 darts game) The Raven 3 (Alan Eden 126f), Lyndon Old Boys 4 Sheldon Marlborough Flights 5, Castle Bromwich WMC v The College Arms Flights postpones, The Hornet and Sheldon Marlborough Ridge had a bye.

Alan Towe writes with the support of Red Dragon Darts

In the South West Birmingham Clubs League there were no fewer than seventeen scores of 100 or more in the game between leaders Longbridge United and Quarry Club with T.Shipley recoridng an eight darts game for the former and A.Vaughan having top scores of 140,125,100 plus a 120 break for the latter. The 5-3 result went to Longbridge. Second placed West Heath CEM came from 4-0 down to snatch a 4-4 draw at Bournbrook K.Webb hitting 2×140 and checking out on 100 in a nine darts game to even it up at 4-4 in the final leg.

Full Results: Game 13: Longbridge United 5 (T.Shipley 8 darts game) Quarry Club 3 (A.Vaughan 140,125,100,120b), Perfection 7 Moseley All Servies Club 1, E57 3 Stirchley United 5, Northfield Conservative Club ‘B’ 4 Northfield Conservative Club ‘A’ 4, Bartley Green FC 4 Northfield Town 4 (J.Cutler 180), Bournbrook 4 West heath CEM 4 (K.Webb 2×140,100f, 9 darts game).

Bishop Vesey kept their title hopes on course in division one of the Four Oaks and District League and extended their undefeated run to five games with a 6-3 home win over Old Oscott Arrows. Second placed The Beehive won 5-4 at Beggars Bush to keep within two points of the leaders.

A 6-3 home defeat by Walmley CSC Flights has seen Heartlands lose top spot in division two and drop to third place on six points two short of the top two teams, new leaders leaders Red Lion who won 5-4 at home against Drakes Drum and their victors in second place Walmley CSC Flights.

Pint Pot Flights are going strong in division three taking their unbeaten run to five games with a 7-2 home win over Rosey Mac’s Bar to keep them two points ahead of second placed St Thomas Arrows who were convincing 8-1 winners at St Tom Cats.

Full Results: Game 5: Division One: Beggars Bush 4 (Ryan Comiskey 140, Des Shannon 100b, Alan Whitehouse 100, Gary Bushell 115b) The Beehive 5 (Ben Lobbett 125, Zac Prince 108b,100, Dean Grainger 133, Neil Clarke 120b,100, Keith Deeley 100,116, Dave Mortiboys 100, Jason Prince 112b,121), Old Horns Lions 4 (Jason Greaves 137, Andy Kimberley 135, Barrie Linnecor 112b) The Nomads 5 (J.Statham 100, Tony Colley 120b,100b, D.Chisnell 118, Sam Robinson 100,140, John Green 2×100), Bishop Vesey 6 (S.Abbott 100,132, C.Sammons 118,180, N.Sammons 109,120b, M.Wild 125b) Old Oscott Arrows 3 (M.Maher 2×100, M.Page 102b, P.Locke 100b,2×100, B.Trayhearn 121, D.Page 100), Division Two:- The Rise Club 3 (Luke Parry 2×100, Ollie Day 100, Mark Felkin 120b, Warren Jones 100b, Jamie Sabin 174,100) Charley’s Flights 6 (Adam Gough 109b,100, Dean Bond 137b, Kevin Hewings 100b,100, William CAdby 124,100,120,10 darts game, John Burdett 140), Red Lion 5 (D.Vickers 140,109b,110f, L.Vickers 100,111, Ian Matthews 149b,100, J.Collins 121,116,132, G.Oldfield 100) Drakes Drum 4 (Alan Lilley 100b, James Calrke 156b,100, Callum Crocket 100, Marc Pearce 140), Heartlands 3 (Matthew Cain 140, John Frost 140,100, Gerry McCormack 100, Martin Cooper 140, Steven Cain 120b,125, George Drennan 100) Walmley CSC Flights 6 (Gary Fleetwood 100,107b,10 darts game, Kris Green 110, Brian Hughes 100, Greg Gaughan 100), Plough and Arrows 3 (Nigel Robbins 100b,120b,100,140, Kieran Gow 118, Danny Hughes 101b, Ricky Niner 140) Erdington Arrows 6 (Mark Phillips 100, Harry Sadler 101b), Division Three:- Pint Pot Flights 7 (Martin Phillips 100, Neil Napier 121, Michael Bagnall 100, Pete Smith 106b,100) Rosey Mac’s Bar 2 (Brendan Nolan 100,100b,126,121, Eddie Groves 100b), Deer’s Leap 4 (Tom Ross 100, Tom Whyley 137, Luke Sinclair 2×100,115b,10 darts game, Anthony Kimberley 100, Darren Stenson 123) Sutton Sharks 5 (Michael Taylor 121, Ally Jarvis 134, Chris Gardener 100,118), Rosey Mac’s 7 (Stephen Wright 180,100, Jack Cox 128, Neil Bradley 100, John Cox 100) Sutton Sports 2 (Andy Houlton 140, Keaton Lacy 107), St Tom Cats 1 (D.Smith 100, B.Bradbury 120) St Thomas Arrows 8 (Mick Avery 100, Dean Wakelam 134, Garry Stait 2×100).

The Stourbridge and District Monday Night League played their singles knockout down to the last sixteen players and booking their place in finals night were C.Plant, A.Nicholls (Five Ways), B.Stevens (Seven Stars), L.Beatrup (Rose and Crown ‘A’), K.Safe, J.Gaskin, S.Johnson, L.Marson (Netherton Conservative Club ‘B’), G.Jones, C.R.Simpson (Raven ‘A’), D.Edwards, S.Blewitt, S.Ainkens (Princess), S.Hall (Old Liberal Club), I.Kelly (Bird in Hand), C.J.Smith (Glascutters).

Full Results: Singles Knockout: Last Sixteen:- C.Plant, A.Nicholls (Five Ways), B.Stevens (Seven Stars), L.Beatrup (Rose and Crown ‘A’), K.Safe, J.Gaskin, S.Johnson, L.Marson (Netherton Conservative Club ‘B’), G.Jones, C.R.Simpson (Raven ‘A’), D.Edwards, S.Blewitt, S.Ainkens (Princess), S.Hall (Old Liberal Club), I.Kelly (Bird in Hand), C.J.Smith (Glascutters).  

It was not a good week for reigning champions of the Netherton Thursday Night League Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ as despite a 180 from their P.Tonks they lost 6-3 at Bulls Head who are second in the league two points ahead of them but from one extra game. Old Liberal Club top the table their 8-1 win at Plough and Harrow (J.Southall 180) giving them a two points advantage over Bulls Head. 

Full Results :Game 14: Olde Queens Head 1 Hill and Cakemore Ex Serviceman’s Club 8, Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 2 Spring Meadow Pub 7, Plough and Harrow 1 (J.Southall 180) Old Liberal Club 8, Townsend Social Club 7 (A.Galeb 180, W.Cairns 180) Netherton Sports and Social Club 2, Bulls Head 6 Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ 3 (P.Tonks 180), Hare and Hounds 6 Old Glasshouse 3.

After the first seven games in the Rowley Monday Night League three teams are on 12 points at the top of the table. Romsley Cricket Club have the superior average after a 6-3 win against Hawthorns ‘B’ with second placed Bell adding a 7-2 win over White Swan to put them one leg of average ahead of Whiteheath Tavern despite an 8-1 home win over Huntingtree.

Full Results: Game 7:- Loyal Lodge 5 Rowley Bar and Grill 4, Whiteheath Tavern 8 (M.Crumpton 160b) Huntingtree 1 M.Baker 160b), Hawthorns ‘B’ 3 Romsley Cricket Club 6, Snooks 5 Spring Meadow 4, Bell 7 (S.Price 9 darts game, B.Gillies 160b)  White Swan 2, Wonder 1 Tividale FC 8, Gate Hangs Well 0 Plough and Harrow 9, Rowley Labour 4 Hawthorns 5.

Tenth Lock and Dudley Sports ‘A’ are the only two teams in the Silver End Sunday Morning League able to boast a 100% win record after only five games. Tenth Lock have a slender one leg of average lead over Dudley Sports ‘A’ after they won 6-2 at home against High Acres ‘A’ and their rivals won 5-3 at home against Three Crowns ‘A’. Third placed Church Tavern are two points behind the leading duo.

Full Results: Game 5: Tenth Lock 6 High Acres ‘A’ 2, Dudley Sports ‘A’ 5 Three Crowns ‘A’ 3, Church Tavern 5 Rose and Crown 3, Old Star 8 Old Cat Inn 0, Dudley Ex Serviceman’s Club 3 Old Liberal Club 5, Brickmakers Arms 5 Brier Rose 3, Pensnett Liberal Club 6 Dudley Sports ‘B’ 2, Three Crowns ‘B’ 4 Raven 4, High Acres ‘B’ 4 Mount Pleasant 4, High Acres ‘C’ had a bye.

It was singles knockout week in the Stourbridge and District Wednesday Night League with the league playing the event down to the last sixteen players and lining up on finals night will be Steve Hall 3 C.Slater 1, S.Tipper 0 I.Jones 3, A.Nicholls 3 J.Churchill 2, B.Capewell 3 W.Green 1, C.Snellus 3 T.Russell 0, S.Hillman 3.C.Powell 1, K.James 3 A.Floyd 2, K.Bambrick 3 S.G.Skidmore 1, Quarter Finals:- I.Jones 3 K.Bambrick 1, K.James 3 B.Capewell 0, S.Hillman 3 S.Hall 2, A.Nicholls 2 C.Snellus 3, Semi-Finals:- K.James 4 I.Jones 1, C.Snellus 3 S.Hillman 4, Final:- K.James 5 S.Hillman 1, Spring Meadow Social had a bye.

Full Results: Singles Knockout: Last Sixteen:- Steve Hall 3 C.Slater 1, S.Tipper 0 I.Jones 3, A.Nicholls 3 J.Churchill 2, B.Capewell 3 W.Green 1, C.Snellus 3 T.Russell 0, S.Hillman 3.C.Powell 1, K.James 3 A.Floyd 2, K.Bambrick 3 S.G.Skidmore 1, Quarter Finals:- I.Jones 3 K.Bambrick 1, K.James 3 B.Capewell 0, S.Hillman 3 S.Hall 2, A.Nicholls 2 C.Snellus 3, Semi-Finals:- K.James 4 I.Jones 1, C.Snellus 3 S.Hillman 4, Final:- K.James 5 S.Hillman 1, Spring Meadow Social had a bye.

A 6-1 home win over Waggon and Horses takes Vine ‘A’ to an undefeated five games in the Hilltop Friendly Tuesday Night League and gives them a two points buffer over Allen’s Bar, Ivy Bush and Tamebridge, Allen’s Bar beating formerly placed second in the league Cottage Spring 5-2, Ivy Bush winning 6-1 at home against Horseley Tavern ‘B’ and Tamebridge having a closer 4-3 win at Horse and Jockey.

Full Results: Game 5: Vine ‘A’ 6 Waggon and Horses 1, King Arthur 1 Sow and Pigs 6, Allen’s Bar 5 Cottage  Spring 2, Three Horseshoes 7 Albion 0, Ivy Bush 6 Horseley Tavern ‘B’ 1, Horse and Jockey 3 Tamebridge 4, Horseley Tavern ‘A’ 6 Vine ‘B’ 1.

Cradley Tuesay Night League: Full Results: Game 4:- Quarry Bank Liberal Club ‘A’ 5 Liberal Club, Blackheath 2, Plough 4 Bulls Head 3, Quarry Bank Social Club ‘A’ 3 (Rick Clarke 180) Quarry Bank Liberal Club ‘B’ 4 (Dave Edwards 2×180,129f), Tenth Lock 5 Quarry Bank Social Club ‘B’ 2, Brickmakers Arms had a bye.

With Pensnett Liberal Club already proclaimed champions of the Black Country Men’s Super League there was just one rearranged fixture played this week which saw Ashwood win 3-2 at home against Allen’s Bar ‘B’.

Full Results: Rearranged Fixture:- The Ashwood 3 Allen’s Bar ‘B’ 2.

Nick Fullwell has taken his points tally to 155 from 29 games in the Amblecote RBL Premier League after adding 7-0 wins over Jon Underhill and Nick Wyer. Being as Dan Nicholls didn’t play this week he drops to third in the table on 141 points from 25 games and is replaced in the number two spot by Reece Colley who won 7-0 against Josh Hodgkins and 5-2 against Shane Passey to give him a total of 145 points from 26 games.

Full Results: Week 15: Reece Colley 7 Josh Hodgkins 0, Jake Shipley 5 Shane Sheridan 2, Reece Colley 5 Jack Pritchard 2, Sam Page 4 Matt Halliday 3, John Green 7 Jayden Harper 0, Nick Wyer 4 Carl Hipkiss 3, Jamie Barrowman 6 Rob Pierce 1, Craig Lowin 7 Stephen Cartwright 0, Tom Bissell 7 Wozza Pritchard 0, Nick Fullwell 7 Jon Underhill 0, Matt Davies 6 Matt Halliday 1, Dave Simpson 6 Mitch Pickett 1, Martyn Harper 4 Steve Gillam 3, Howard Pritchard 5 Josh Hodgkins 2, Jake Robinson 4 Carl Hipkiss 3, Ian Townsend 5 Aaron Colley 3, Chris Williams 4 Ryan Green 3, Cayden Smith 4 Andy Vellender 3, Michael Harding 6 Jayden Harper 1, Jamie Barrowman 6 Stephen Cartwright 1, Jake Shipley 4 Jack Pritchard 3, Shane Sheridan 4 Matt Davies 3, Shane Passey 4 Sam Page 3, Rob Pierce 4 Joe Poole 3, Cayden Smith 5 Craig Lowin 2, Martyn Harper 4 Jake Robinson 3, Nick Fullwell 7 Nick Wyer 0, Reece Colley 5 Shane Passey 2, Aaron Colley 7 Wozza Pritchard 0, Tom Bissell 5 Howard Pritchard 2, Andy Vellender 5 Chris Williams 2, Ian Townsend 5 Dave Simpson 2, Steve Gillam 4 Josh Hodgkins 3, Mitch Pickett 5 Ryan Green 2, John Green 7 Joe Poole 0, Michael Harding 7 Jon Underhill 0, Cayden Smith 7 Jake Robinson 0, Aaron Colley 7 Jayden Harper 0.

Surprisingly Wayne Jones, leader of division one in the Gilbert’s bar Monday Night Singles League was held to a 4-4 draw by Steve Lynch who is currently eleventh in the division, this week. However, Jones still has an eight points cushion over second place Ian Stanton who won his game against Jamie Webb 6-2.

In division two Alan Melling won 5-3 against Robert Harris to keep him four points ahead of second placed Allan Davies who won by the same 5-3 margin against Keith Hollowood.

Although he didn’t play this week Dave Thackeray continues to lead division three with 81 points, he not only has a three points lead over his nearest rival Thomas Hollowood but also has a game in hand. Hollowood had a 6-2 win over Lauren Kempson.

Full Results: Game 12:- Scott Baker 6 Tony Singh 2, Conor Whitehouse 5 Stewart Pryce 3, Wayne Jones 4 Steve Lynch 4, Clark Cook 7 Clayton Edge 1, Jamie Webb 2 Ian Stanton 6, Jon Blakemore 7 Paul Price 1, Clayton Edge 1 Steve Lynch 7, Jimmy Stackhouse 3 Jamie Webb 5, Game 11:- Bradley Martin 3 Neville Quinton 5, Malcolm Pugh 3 Artur Lubkowski 5, Jamie Aplin 3 Jack Rollinson 5, Robert Harris 3 Alan Melling 5, Allan Davies 5 Keith Hollowood 3, Jon Williams 2 Kevin Bate 6, Michael Franks 4 Alex Simmons 4, Gareth Walsh 4 Warren Bower 4, Lauren Kempson 2 Thomas Hollowood 6, Eddie Gripton 2 Jacqui Simmons 6, Robert Bradley 4 Jenni Seedhouse 4, Andy Poole 5 Anthony Bradley 3, Michele Pritchard 8 Eddie Gripton 0.

In Memoria

I received sad news this week of the passing of Scottish International Steve Parkes. Steve was a member of my Mitchells and Butlers Highgate Best (later Tennents Lager) exhibition team and we also played together in doubles knockouts. Steve was a member of the successful Tipton Super League team, winning numerous competitions on the way to his Scottish selection.  

Steve Parkes a true gentleman on and off the board who will be sadly missed by all who knew him.

I offer my sincere condolences to Steve’s family.

Rest in Peace my dear friend, many thanks for all the great times and happy hours we spent on the dartboard together.

———————————

Grab the current print issue 585 here  or a 50th Anniversary Darts World bundle 581 here 

The Darts World 50 limited edition dart set is available to order (Here) in your choice of pack







spot_img
spot_img
spot_img

Latest articles

Newsletter Signup

Related articles

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here