Lucky 13 for Northfield Conservative Club

Red Dragon Darts Logo

The Harborne and District League have completed the second game of the second half of their season and a 6-3 home win over Copper Fox ‘M’ has seen leaders Northfield Conservative Club extend their undefeated run to thirteen games. Although, event a perfect twenty-six points Northfield Conservative Club still only results in a narrow two points advantage over second in the league Copper Fox ‘R’ after they added a 7-2 home win over The Mill to their account.

Northfield Town are third and a further four points adrift but were this week’s top scorers as they handed out a 9-0 whitewash to their visitor’s bottom of the table Windsor who after their thirteen fixtures are still seeking their first points of the season. The defeat for Copper Fox ‘M’ saw them drop from third in the table to fifth, their eighteen points eight short of the leaders.

There were just the two maximums this week and they came from M.Lloyd (Northfield Conservative Club) and R.Foxhall (Kings Norton Ex Serviceman’s Club).  

Full Results: Game 13: Copper Fox ‘R’ 7 (E.Simpson 4×100, J.Hykin 100,123,135,2×140,15 darts game, T.Hamilton 123,125,2×140, N.Porter 2×100,140,17 darts game, R.Mann 100,144f, T.Hykin 100,121,160) The Mill 2 (O.Gough 100, A.Beagrie 2×100, K.Pearsall 124), Smethwick Cricket Club 6 (A.Bomber 2×100,140, M.Collins 3×100,140, M.Smith 2×100,135, P.Brookes 100, V.Gould 2×100,125, M.Perkins 121) Cock Inn 3 (N.Hurst 125, L.Fox 5×100,127, Joe Fox 100,140, A.Vaughan 125, R.Allcott 2×100, D.O’Neill 100), Northfield Conservative Club 6 (R.Hosey 100,125,135,140, T.Garfield 4×100,105f, D.Hill 2×100,140, M.Lloyd 2×100,140,180, S.Jones 120,125,2×140, T.Shipley 4×100,115f) Copper Fox ‘M’ 3 (K.Jukes 140, D.Kent 100,135,140, J.Loughran 100,120,140, J.Downer 2×100,140, G.Dews 2×100, K.Bedder 119,122,140, M.Davies 2×100), Lion Bar 4 (D.Windsor 117, A.Mills 2×100, C.Millward 100,140, E.Scullion 132, D.Horden 100, D.McConomy 100, F.Goldsby 140) Kings Norton Ex Serviceman’s Club 5 (M.Hanley 100,121, R.Foxhall 2×100, M.Fisher 100,112, S.Tonks 100, R.Fisher 125, A.Fenton 108f, R.Foxhall 180), Northfield Town 9 (L.Fowler 100,140, N.Steventon 2×100, A.Faulkner 2×100, M.Hopkins 2×100, M.Bennet 135,140, N.Procter 100, R.Needham 100,137) Windsor 0 (S.Hopkins 100, K.Bradley 121), Weoley Castle WMC 7 (S.Joyce 100, M.Warr 100, A.Heath 100, M.Bolton 125,2×140, D.Cornwell 140) Avenue Social 2 (A.Girling 2×100, M.Gilliland 123, S.Gilliland 105, J.Taylor 100).

The Camp Hill League played their singles knockout down to the last sixteen players at the Cotterills Lane EBAHA Club. From the starting line-up of fifty-three players the sixteen making their ways through to finals night were Simon Edwards, Craig Stansfield,  Freddie Naylor,  Harry Sadler (Erdington Nomads), Bob Hayes, James Taylor (Wakefield Warriors), Dave Carter, Neil Parsonage 2x152b,9 darts game, Riley Mooney (Cotterills Lane EBAHA Club), Ashley Lattimer,  Steve Ironmonger, Pete Freeman, Mick Cunningham  (Moseley Arms), Dave Heighway 160b,, Pamela Lee (Tyseley Bears), Liam O’Donnell (Clumsy Swan).

The sixteen winning players will now do battle on finals night while the thirty-seven losing players will have another chance later in the season in the consolation singles knockout.

Full Results: Singles Knockout: Last Sixteen:- Simon Edwards, Craig Stansfield,  Freddie Naylor,  Harry Sadler (Erdington Nomads), Bob Hayes, James Taylor (Wakefield Warriors), Dave Carter, Neil Parsonage 2x152b,9 darts game, Riley Mooney (Cotterills Lane EBAHA Club), Ashley Lattimer,  Steve Ironmonger, Pete Freeman, Mick Cunningham  (Moseley Arms), Dave Heighway 160b,, Pamela Lee (Tyseley Bears), Liam O’Donnell (Clumsy Swan).

With the top two teams in division one of the Four Oaks and District League, Beehive and Bishop Vesey both only having one more fixture to play the title could go to either of them. Both teams are on twenty points with Beehive having the slender four legs of average superiority, their final fixture will see them play at home against next to bottom of the division Old Oscott Arrows while Bishop Vesey’s final game is an away fixture against third placed Nomads.

In division two Walmley CSC Flights have lost their sole leadership of the division after losing their home game to their nearest rivals Heartlands 5-4 who have joined them in pole position. The joint leaders are both on sixteen points and level on average while third in the division Red Lion are also on the same sixteen points and only trail the top two by three legs of average. 

Pint Pot Flights already have one hand on the winner’s trophy in division three as their latest 8-1 win at Rosey Mac’s Bar keeps intact their four points and huge average lead over second placed St Thomas Arrows with just two more fixtures to play, St Thomas Arrows won their latest fixture against St Tom Cats 7-2.

Full Results: Game 12: Division One: The Beehive 9 (Neil Clarke 2×100,100b, Ben Lobbett 100, Jason prince 100,130, Keith Deeley 108b, Martin Partridge 134,100) Beggars Bush 0 (Tom Purcell 100,150b, Tony Pedley 100b, Gary Bushell 100b, Alan Whitehouse 110b,137, Des Shannon 100, Ian Lloyd 100), The Nomads 3 (Kevin Smith 140, Carl Winters 123,112b, K.Neale 100, D.Jarvis jnr 100, D.Chisnell 134,123,110) Old Horns Lions 6 (Aide Stainfield 2×100, Jason Greaves 120, Barrie Linnecor 100, Andy Kimberley 100), Old Oscott Arrows 2 (P.Locke 100, B.Trayhearn 132b, M.Page 142b,132) Bishop Vesey 7 (C.Sammons 170,133, A.Jones 139, M.Wild 180,101, N.Sammons 100), Division Two:- Charley’s Flights 4 (John Burdett 3×100, Kevin Hewings 100b,105, Dean Bond 123, Paul Nicholls 121,140,11 darts game) The Rise Club 5 (Lee Gumbley 100, Warren Jones 100,116, Mark Felkin 125,138), Drakes Drum 2 (Jack Mahon 121,108, Matt Willetts 100, Callum Crocket 125) Red Lion 7 (T.Vickers 101, R.Lowe 134, J.Collins 108, G.Oldfield 100, D.Vickers 105,115f, L.Vickers 101b,140,100), Walmley CSC Flights 4 (Ben Liggins 140,100, Brian Hughes 100, Adam Cooksey 111b,149b,8 darts game, Kris Green 100,120,180, Jamie Meredith 140,120b, Jake Liggins 137) Heartlands 5 (Garry McCormack 120b, Ryan Cain 131, Matthew Cain 108f, John Frost 135, Martin Cooper 100, Steven Cain 100), Erdington Arrows 5 (Adam Linehan 112b,100, Luke Cooksey 2×100,121, Matt Yate 100b, Harry Sadler 100,177,111b, Geoff Hopkins 140, J.Stark 116) Plough and Arrows 4 (Steven Johnson 121, Danny Hughes 100, Ricky Niner 110, Harry Bayliss 100,103), Division Three:- Rosey Mac’s Bar 1 (Andrew Colley 125, Joseph Nolan 2×100) Pint Pot Flights 8 (Pete Smith 140,100, Andy Clarke 100, Michael Bagnall 100,140, Louie Lemathy 100b), Sutton Sharks 3 (Chris gardener 106, Jon Boden 120b, Michael Taylor 100) Deer’s Leap 6 (Tom Ross 100, Daniel Hopkins 105b, Anthony Kimberley 2×100), Sutton Sports 2 (Keaton Lacy 121, Andy Houlton 100) Rosey Mac’s 7 (John Cox 112b), St Thomas Arrows 7 (Jim Lynch 100b,100, Rob Nelson 100) St Tom Cats 2 (J.Armstrong 100, L.Bird 100)

Game twelve in the South West Birmingham Clubs League saw no change in the top five places in the singles division and although leaders Longbridge United’s result for their game at Moseley All Services Club was a late result they still remain top of the table with thirty-seven points from twenty games. Second placed West Heath CEM have also played twenty games and they are on thirty-two points.

Northfield Town top the pre-match doubles division with a total of 224 points from twenty-one fixtures, Longbridge United hot on their heels with 223 points from twenty fixtures. Third placed West Heath CEM are on the same 223 points as Longbridge and have also played the same number of games.

Full Results: Game 21: Bournbrook 5 Perfection 3, Quarry Club 3 Northfield Conservative Club ‘B’ 5, E57 1 Northfield Town 7, Northfield Conservative Club ‘A’ 2 Stirchley United 6, Moseley All Services Club v Longbridge United late result.  

As the Stourbridge and District Monday Night League get the second half of their season underway leaders Old Liberal Club made it nineteen wins in as many games when they won 7-0 at Glasscutters ‘A’ to keep them four points ahead of second placed Gate Hangs Well ‘B’ who won 5-2 at home against Rose and Crown ‘A’. A further two points adrift in third place is Princess who won 6-1 at Queens Head, D.Edwards having a 124 game shot for Princess. Netherton Conservative Club ‘A’ had two maximums, one each for their R.Wilkinson and M.Abbott in a 5-2 win at Crestwood.

Full Results: Game 19: Bird in Hand 6 Mount Pleasant 1, Glasscutters ‘A’ 0 Old Liberal Club 7 (J.Batham 160b), Seven Stars 4 Raven ‘A’ 3, Rose and Crown ‘B’ 5 Gate Hangs Well ‘A’ 2, Queens Head 1 Princess 6 (D.Edwards 124f), Raven ‘B’ 3 Fox Inn (Lye) 4, Five Ways 4 C.Plant 170f) Glasscutters ‘B’ 3, Crestwood 2 Netherton Conservative Club ‘A’ 5 (R.Wilkinson 180, M.Abbott 180), Gate Hangs Well ‘B’ 5 Rose and Crown ‘A’ 2, Netherton Conservative Club ‘B’ had a bye.

Old Liberal Club, leaders of the Netherton Thursday Night League had a bye this week but still have a three points lead plus a game in hand on their nearest rivals Bulls Head who won 6-3 at Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ which keeps Bulls Head just one leg of average ahead of third placed Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ who won their home game against fifth placed Hill and Cakemore Ex Serviceman’s Club 6-3.

Full Results: Game 21:- Spring Meadow Social 9 Old Glasshouse 0 (walkover), Dudley Ex Serviceman’s Club ‘A’ 6 Hill and Cakemore Ex Serviceman’s Club 3, Spring Meadow Pub 6 Netherton Sports and Social Club 3, Olde Queens Head 3 Hare and Hounds 6, Dudley Ex Serviceman’s Club ‘B’ 3 Bulls Head 6, Plough and Harrow 6 Townsend Social Club 3, Old Liberal Club had a bye.

Leaders and reigning champions of the Rowley Monday Night League Bell played away against third in the league Hawthorns in game number sixteen, a game that included three maximums, one for the hosts from T.Johnson and one each for Bell’s  B.Gillies and S.Price. Bell returned with a 7-2 win to keep them top of the table with a two points lead on second placed Plough and Harrow who won their home tie with Loyal Lodge 8-1. Hawthorns defeat leaves them six points off the top. Whiteheath Tavern, with a 160 break from D.Davies, won 5-4 at Rowley Labour Club while J.Tart (Tividale FC) recorded a nine darts game in his team’s 6-3 home defeat against Rowley Bar and Grill.

Full Results: Game 16: Romsley Cricket Club 6 Spring Meadow 3, White Swan 8 Huntingtree 1, Tividale FC 3 (J.Tart 9 darts game) Rowley Bar and Grill 6 (S.Betts 152b), Plough and Harrow 8 Loyal Lodge 1, Rowley Labour Club 4 Whiteheath Tavern 5 (D.Davies 160b), Gate Hangs Well 4 Snooks 5, Tividale Sports 4 Hawthorns ‘B’ 5, Hawthorns 2 (T.Johnson 180) Bell 7 (S.Price 180,10 darts game, B.Gillies 180).

Game thirteen in the Silver End Sunday Morning League brought together the league’s top two teams with leaders Dudley Ex Serviceman’s Club travelling to take on second placed Dudley Sports ‘A’. The outcome was a 5-3 win for Dudley Ex Serviceman’s Club to see them open up a three points lead at the top of the table, however their hosts have played one game fewer than them and a win in that would once again see both teams level on points. Third placed Old Star lost ground as they were held to a 4-4 draw at Church Tavern who are fifth in the league and still seven points short of their opponents.

Full Results: Game 13: Old Liberal Club 3 Dudley Sports ‘B’ 5, Old Cat Inn 3 Raven 5, Rose and Crown 5 Mount Pleasant 3, Three Crowns ‘A’ 2 High Acres ‘B’ 6, High  Acres ‘A’ 6 Three Crowns ‘B’ 2, High  Acres ‘C’ 4 Pensnett Liberal Club 4, Tenth Lock 3 Brickmakers Arms 5, Dudley Sports ‘A’ 3 Dudley Ex Serviceman’s Club 5, Church Tavern 4 Old Star 4, Brier Rose had a bye.

After completing the opening four fixtures in the Stourbridge and District Wednesday Night League just four legs of average separate the top four teams. Old Liberal Club ‘A’ top the table, their latest 5-2 win at Stourbridge FC giving them a slender one leg of average lead on second placed Bird in Hand ‘E’ who won 7-0 at White Horse to put them one leg of average to the good on third in the league Hollybush who won 5-2 at Beech Tree Miners. Making up the top four is Fox Inn (Lye), their 6-1 win at Wheatsheaf leaving them two legs short of Hollybush and only four behind the leader’s Old Liberal Club ‘A’.

Full Results: Game 4: Old Liberal Club ‘B’ 3 Garibaldi 4, White Horse 0 Bird in Hand ‘E’ 7, Netherton Conservative Club 0 Plough 7, Wheatsheaf 1 Fox Inn (Lye) 6, Stourbridge FC 2 Old Liberal Club ‘A’ 5, Five Ways ‘A’ 5 Rose and Crown 2, Mount Pleasant 5 Brickmakers Arms 2, Beech Tree Miners 2 Hollybush 5, Five Ways ‘B’ had a bye.

The Cradley Heath Tuesday Night League played their doubles knockout down to the last eight pairs and winning through to the quarter-finals.

Full Results: Doubles Knockout :Last Eight: J.Archer & l.Beasley, M.Archer & S.Wakefield, S.Siviter & K.Chambers, J.Batham & S.Hall, N,Cooper & C.Hart, A.Apati & D.Male, B,Watts & S.Gough, M.Frost & D.Hand.

Kings Head ‘A’ made it twelve wins in thirteen games in the West Midlands Men’s Super League when they won their home fixture with Junction ‘B’ 5-0. The win puts the leaders two points to the good on second placed Dog and Partridge after they won 4-1 at home against Shepwell Green, their forty-eight points one more than third in the league Gilbert’s Bar ‘B’ after they beat Cottage Spring 5-0. Fourth in the table is Dudley Ex Serviceman’s Club, they won 3-2 at home against Corpus Christi to give them forty-two points, however they have a game in hand on all three teams above them.

Full Results: Game 13: Gilbert’s Bar ‘A’ 3 Chase Social 2, Kings Head ‘A’ 5 Junction ‘B’ 0, Dog and Partridge 4 Shepwell Green 1, Gilbert’s Bar ‘B’ 5 Cottage Spring 0, Junction ‘A’ 4 Kings Head ‘B’ 1, Wednesbury British Legion 3 Three Crowns 2, Staffordshire Knot 4 Landywood 1, Dudley Ex Serviceman’s Club 3 Corpus Christi 2.

With just one more game to be played to complete the first half of the Hilltop Friendly Tuesday Night League fixtures Vine ‘A’ made it twelve undefeated games when they won 4-3 at Allen’s Bar to see them open up a four points lead at the top of the table. Allen’s Bar were previously second in the league but now drop to third two points behind Tamebridge who move up into the number two spot after winning 6-1 at Horseley Tavern ‘B’, Allen’s are no six points behind the leaders.

Full Results: Game 12: Horseley Tavern ‘B’ 1 Tamebridge 6, Allen’s Bar 3 Vine ‘A’ 4, Ivy Bush 1 Horseley Tabern ‘A’ 6, Cottage Spring 3 Sow and Pigs 4, Albion 2 Waggon and Horses 5, Three Horseshoes 4 Horse and Jockey 3, Vine ‘B’ 2 King Arthur 5.

No change in the top five places in the Amblecote RBL Premier League with leader Dan Nicholls taking his points tally to 217 after winning 6-1 against Josh Wheeler and 7-0 against Carl Hipkiss. Second placed Reece Colley has six points fewer than Nicholls after he won 7-0 against Wozza Pritchard and 6-1 against Howard Pritchard. Third placed Nick Fullwell is on 207 points, ten behind Nicholls.

Full Results: Week 23: Mitch Pickett 7 Matt Halliday 0, Martyn Harper 6 Jon Underhill 1,  Reece Colley 7 Wozza Pritchard 0, Shane Passey 5 Jayden Harper 2, Jamie Barrowman 5 Shane Sheridan 2, Gavin Smith 5 Ian Townsend 2, Sam Page 4 Craig Lowin 3, Jack Pritchard 7 Joe Poole 0, Tom Bissell 4 Neil Murphy 3, Aaron Colley 7 Josh Wheeler 0, Nick Fullwell 6 Steve Gillam 1, Andy Vellender 5 Carl Hipkiss 2, Howard Pritchard 5 Ryan Green 2, Jake Shipley 6 Josh Hodgkins 1, Matt Davies 4 Martyn Harper 3, Chris Williams 6 Stephen Cartwright 1, Jamie Barrowman 7 Jack Pritchard 0, Ian Townsend 5 Matt Halliday 2, Matt Davies 7 Josh Hodgkins 0, Aaron Colley 7 Stephen Cartwright 0, Mitch Pickett 5 Neil Murphy 2, Andy Vellender 7 Sam Page 0, Jake Robinson 7 Jon Underhill 0, Gavin Smith 7 Wozza Pritchard 0, Dan Nicholls 6 Josh Wheeler 1, Reece Colley 6 Howard Pritchard 1, Shane Sheridan 5 Jayden Harper 2, Tom Bissell 7 Jake Shipley 0, Chris Williams 4 Ryan Green 3, Shane Passey 5 Joe Poole 2, Jake Robinson 6 Steve Gillam 1, Dan Nicholls 7 Carl Hipkiss 0, Nick Fullwell 6 Craig Lowin 1, Josh Hodgkins 4 Jayden Harper 3.

The top six places in division one of the Gilbert’s Bar Monday Night Singles League remain unchanged after the latest round of fixtures with Scott Baker on 131 points from eighteen games, he has a lead of thirteen on second placed Dean Simmons-Fullwood who has played one game fewer than him. In Stanton is third and has a game in hand on Simmons-Fullwood and is only three points behind him.

Although Kurt Wright didn’t play in division two he holds on to pole position with 120 points from fourteen games, he has three games in hand on his nearest rival Alan Melling who is six points behind him.

Dave Thackeray is running away with the division three title his 157 points from seventeen games giving him a lead of nineteen on second placed Thomas Hollowood who has played eighteen games, Thackeray is the only player in all three divisions to have won all of his games.

Full Results Game 20: Darren Williams 6 Andrew Jarvis 2, Ian Stanton 5 Tony Singh 3, John Simms 3 Adam Teasdale 5, Clark Cook 6 Jimmy Stackhouse 2, Jamie Webb 1 Dean Simmons-Fullwood 7, Chris Evans 2 Paul price 6, Clayton Edge 4 Ben Johnson 4, Adam Teasdale 3 Tony Singh 5, Ben Johnson 3 Scott baker 5, Jon Blakemore 5 Andy Mullinder 3, Stewart Pryce 6 Simon Pritchard 2, Game 19:- Gemma Barrett Jenkins 4 Michael Franks 4, Richard brown 2 Alan Melling 6, Keith Hollowood 3 Alex Simmons 5, Jack Rollinson 1 Kevin Bate 7, Robert Harris 6 Jon Williams 2, Richard Brown 4 Allan Davies 4, Jack Rollinson 6 Colin Wood 2, Eddie Gripton 2 Sarah Barrett 6, Sandra Beardsmore 4 Alex Bryant 4, Warren Bower 7 Jenni Seedhouse 1, Keogh Bate 3 Robert Bradley 5, Andy Poole 1 Gareth Walsh 7, Michele Pritchard 8 Keogh Bate 0, Anthony Bradley 0 Dave Thackeray 8, Thomas Hollwood 7 Jacqui Simmons 1, Joe Bartolo 6 Dave Akers 2.

Game four in the Wolverhampton Tuesday Night League and four teams Junction ‘B’, Gilbert’s Bar ‘A’, Woodfield and Hotshots share the same unbeaten eight points at the top of the singles division table. 

In the doubles division Junction ‘B’ and Hotshots are the top two teams and have won all four of their games.

Full Results: Game 4: Singles Division:- Corpus Christi ‘A’ 3 Gilbert’s Bar ‘A’ 4, Gilbert’s Bar ‘B’ 6 Corpus Christi ‘B’ 1, Harrowby Arms 2 Hotshots 5, Junction ‘A’ 2 Woodfield 5, Junction ‘B’ 5 Golden Lion 2, New Gate Inn ‘A’ 7 Dog and Partridge 0, Ring of Bells 1 Milestone 6, Three Crowns 4 New Gate Inn ‘B’ 3, Wednesfield Legion 5 Junction ‘C’ 2, Doubles Division:– Corpus Christi ‘A’ 0 Gilbert’s Bar ‘A’ 3, Gilbert’s Bar ‘B’ 2 Corpus Christi ‘B’ 1, Harrowby Arms 0 Hotshots 3, Junction ‘A’ 1 Woodfield 2, Junction ‘B’ 3 Golden Lion 0, New Gate Inn ‘A’ 3 Dog and Partridge 0, Ring of Bells 3 Milestone 0, Three Crowns 3 New Gate Inn ‘B’ 0, Wednesfield Legion 3 Junction ‘C’ 0.

—–ENDS—–







spot_img
spot_img
spot_img

Latest articles

Newsletter Signup

Related articles

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here