World Grand Prix: Draw and Schedule Confirmed

Red Dragon Darts Logo

Michael van Gerwen will begin his defence of the BoyleSports World Grand Prix title against Josh Rock in a mouth-watering first round tussle, with the draw and schedule for next week’s event now confirmed.

Van Gerwen, who lifted his sixth World Grand Prix title in 2022, will open his challenge against World Youth Champion Rock – one of three debutants in this year’s 32-player field.

The draw for the unique double-start event, which will be played at Leicester’s Morningside Arena from October 2-8, includes several intriguing ties.

The BoyleSports World Grand Prix will be broadcast live on Sky Sports in the UK, through the PDC’s worldwide broadcast partners including DAZN and Viaplay, and on PDCTV (excluding UK, Germany, Austria & Switzerland based subscribers).

Tickets for the BoyleSports World Grand Prix are still available through pdc.seetickets.com.

2023 BoyleSports World Grand Prix

October 2-8, Morningside Arena, Leicester

Tournament Bracket

(1) Michael Smith v Callan Rydz

Dirk van Duijvenbode v Brendan Dolan

(8) Rob Cross v Andrew Gilding

Jose de Sousa v Gary Anderson

(4) Gerwyn Price v Danny Noppert

Krzysztof Ratajski v James Wade

(5) Nathan Aspinall v Stephen Bunting

Martin Schindler v Raymond van Barneveld

(2) Michael van Gerwen v Josh Rock

Dimitri Van den Bergh v Chris Dobey

(7) Jonny Clayton v Ross Smith

Joe Cullen v Mike De Decker

(3) Peter Wright v Gabriel Clemens

Damon Heta v Ryan Searle

(6) Luke Humphries v Daryl Gurney

Dave Chisnall v Luke Woodhouse

Session Schedule

Monday October 2 (1800 BST)

First Round x8

Dirk van Duijvenbode v Brendan Dolan

Jose de Sousa v Gary Anderson

Krzysztof Ratajski v James Wade

Martin Schindler v Raymond van Barneveld

Nathan Aspinall v Stephen Bunting

Gerwyn Price v Danny Noppert

Michael Smith v Callan Rydz

Rob Cross v Andrew Gilding

Tuesday October 3 (1800 BST)

First Round x8

Joe Cullen v Mike De Decker

Dave Chisnall v Luke Woodhouse

Damon Heta v Ryan Searle

Dimitri Van den Bergh v Chris Dobey

Peter Wright v Gabriel Clemens

Michael van Gerwen v Josh Rock

Jonny Clayton v Ross Smith

Luke Humphries v Daryl Gurney

Wednesday October 4 (1900 BST)

Second Round x4 – Match Order TBC

M Smith/Rydz v Van Duijvenbode/Dolan

Cross/Gilding v De Sousa/Anderson

Price/Noppert v Ratajski/Wade

Aspinall/Bunting v Schindler/Van Barneveld

Thursday October 5 (1900 BST)

Second Round x4 – Match Order TBC

Van Gerwen/Rock v Van den Bergh/Dobey

Clayton/R Smith v Cullen/De Decker

Wright/Clemens v Heta/Searle

Humphries/Gurney v Chisnall/Woodhouse

Friday October 6 (1900 BST)

Quarter-Finals

Saturday October 7 (2000 BST)

Semi-Finals

Sunday October 8 (2000 BST)

Final

—–ENDS—–

Images: PDC

Grab a  50th Anniversary Darts World package 581 here or the most recent print Issue 583 here :

The Darts World 50 limited edition dart set is available to order (Here) in your choice of pack/bundle.

Also Available Free: Darts World Extra 11 – Summer Special

Darts World Magazine‘s fantastic value bundles:
Subscribe or purchase your copy







spot_img
spot_img
spot_img

Latest articles

Newsletter Signup

Related articles

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here